Goźlińska Petryk & Wspólnicy

Siedziba naszej kancelarii mieści się w samym sercu Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Łazienki Królewskie oraz Belwederu – Rezydencji Prezydenta RP. Zapraszamy do odwiedzenia nas.

ul. Lądowa 6/4
00-759 Warszawa
tel.: +48 22 245 11 12
email: info@gpwlegal.com

Goźlińska Petryk & Wspólnicy

Zadzwoń teraz: +48 22 245 11 12

Pracodawco, możesz odzyskać składki już wpłacone na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)

Świadczenia, które pracownicy otrzymują z ZFŚS są zwolnione od składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, o ile świadczenia te są przyznawane przy zachowaniu kryteriów wskazanych w ustawie o ZFŚS.

ZUS uznaje, że przy przyznawaniu tych świadczeń pracodawca musi zwrócić uwagę na  to, aby były one przyznawane z uwzględnieniem sytuacji życiowej rodzinnej i materialnej danego pracownika. Najczęściej tym kryterium jest dochód na członka rodziny.

Problemy powstają, gdy pracodawca przekazał pracownikom świadczenia z tego funduszu w jednakowej wysokości.  Niekiedy pracodawcy tak robili uznając, że sytuacja materialna pracowników jest zbliżona.

ZUS uzna wówczas, że takie świadczenia od składek nie są zwolnione i pracodawca musi złożyć korektę rozliczeń do ZUS -u i opłacić składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Powstaje pytanie, czy taki błąd można naprawić czy też jest to tylko nauczka na przyszłość.

Pomimo zapłacenia składek do ZUS-u składki te można odzyskać. Jest to możliwe, jeżeli pracodawca naprawi swój błąd, jaki popełnił przy wypłacaniu świadczeń z ZFŚS.

Składki można odzyskać nawet za 5 lat wstecz.

Choose language